Välkommen till NTI-skolans supportforum!
Här kan du som studerar eller planerar att studera hos oss få svar på dina frågor.
- Använd gärna sökfunktionen för att söka svar på din fråga. Där hittar du svar på de vanligaste frågorna vi får in.
- Du kan även ställa en egen fråga till oss. Då trycker du på knappen med texten Fråga oss.
Supportforumet är bemannat klockan 8.00 - 17.00 varje helgfri vardag.
Via sökfunktionen kan du hitta svar på många frågor, dygnet runt!
NTI-skolan - Utveckling för alla
NTI-skolan erbjuder vuxenutbildning på distans i över 300 kurser. Varje år väljer 30 000 elever att studera på NTI-skolan. Vi tror att allt går att lära och att alla kan läras. Vi har kursstarter hela året och du har alltid en dedikerad lärare kopplad till din utbildning. Vi finns här när du vill ta dig till nästa nivå!
Så här går det till
- Studera när, var och i den studietakt du vill.
- Du har en dedikerad lärare från studiestart till betyg
- All utbildning sker på distans via vår lärplattform. Om din kurs innehåller nationellt prov så genomförs det på lokal. I en del kommuner genomförs även slutprov och laborationer på lokal.
Hur ansöker jag?
- Hitta den distanskurs du vill läsa
- Ansök via vuxenutbildningen i din hemkommun
- Din hemkommun beslutar om ifall du blir antagen
- Dina studier på NTI-skolan startar! I god tid innan kursen börjar skickar vi dig information och inloggningsuppgifter via e-post.
Vision
Vår vision är att genom utbildning utveckla människor och samhälle till det bättre.
Vår rekommendation är att du väljer en lägre studietakt om du ska jobba samtidigt. Även om utbildningen är på distans så kräver den att du lägger ned lika mycket tid som om den skedde i klassrum, med den stora skillnaden att du själv väljer när på dygnet du studerar.
Vår erfarenhet säger att 50 eller 25% studietakt är lämplig för de flesta som ska kombinera sina studier med arbete. 50% studietakt motsvarar cirka 4h studier varje vardag, och 25% studietakt motsvarar cirka 2h studier varje vardag. Så välj din studietakt utifrån hur mycket du planerar att arbeta parallellt med studierna, så att du får veckans timmar att räcka till både studier och arbete.
I lärplattformen finns en tydlig tidslinje som är anpassad utifrån din studietakt. Den är ett bra stöd för dig i studierna då du där ser vad du har att göra dag för dag, och hur du ligger till planeringsmässigt i studierna.
Har Ni någon basutbildning i data.
Om du väljer din kommun i vår lista så ser du vad vi erbjuder hos oss.
Jag hittar inte Malmö i kommunlista, vad beror det på?
Kika i denna länk för att få svar på din fråga:
Jag kan inte söka via min hemkommun, hur gör jag?
Vi har ej avtal med Fagersta, titta gärna i länken ovan på föregående svar för att få svar på din fråga.
Mvh. Olga
Är det så att man vill gå en utbildning och vet att studietakten kanske måste sänkas så är det bättre att ansöka till kurserna som ingår i utbildningen som enstaka kurser istället.
När eleven sedan har läst alla kurser som ingår i Utbildningen så är man klar.
Det är samma sak men alternativ två är mer flexibel.
Du är välkommen att ansöka via din skola Vuxenutbildningen i Kristianstad.
Hur ansöker jag?